Poděkování za účast na dnu Země např.: 27. dubna 2019 se konala v Ratibořicích tradiční akce Den Země

Touto cestou bych velmi rád chtěl poděkovat těm členům, kteří neváhali obětovat svůj čas a dokázali prezentovat na veřejnosti činnost českoskalických včelařů. Jedná se především o př. Horochovského, př. Kubíčka, př. Resla, př. Rouska Vojtěcha, př. Rouska Jana, př. Kučeru, př. Jansu (doufám že jsem nikoho nezapomněl....). Dalšími zúčastněnými byli i naši významní příznivci nečlenové - pí. Jansová a p. Gabriel, kterým zvlášť děkuji a velmi si jich za to vážím. 

předseda ZO ČSV Česká Skalice ing. Jiří Valtera

foto zhotovili manželé Jansovi.  drive.google.com/drive/folders/1wPKswvuE29t8J7ihAyi9kKDTv9DlsApv?usp=sharing

Diskusní téma:

1. léčení varidolem

Doporučuji posečkat s první fumigací alespoň týden až deset dnů oproti termínu (po 14. 10.). Důvodem jsou ještě poměrně velké plochy zavíčkovaného plodu (ve čtvrtek 13. 10.) - důsledek velmi teplého počasí na přelomu září a října a kladení matek v tomto období ( u mne kladly nejen letošní ale i starší matky). Kamarád ve Studnici dokonce viděl nová vajíčka ještě před pěti dny! Účinnému léčení zdar!

Re: 1. léčení varidolem

Ze včelařského hlediska máš Mirku určitě pravdu, včelstva plodovala letos skutečně hodně dlouho. Z hlediska dodržení metodiky boje proti varroáze SVS ČR ale nebyl termín 1. ošetření posunut. Dokonce v pokynech stojí, že výskyt plodu při tomto prvním ošetření "nevadí". Velmi důležitý stav je ale naproti tomu u 2. a dalšího ošetření, kdy se případný plod musí bezpodmínečně odstranit. Podrobně je uvedeno zde: "Podzim a zima 2011
V období od 10. října do 31. prosince 2011 se nařídí trojí ošetření všech včelstev přípravkem
VARIDOL 125 mg/ml. Ošetření se provede fumigací nebo aerosolem. Ve včelstvech nesmí být
při druhém a třetím ošetření zavíčkovaný včelí plod. Pokud je v době 2. a 3. ošetření – např. při
teplém počasí – zavíčkovaný plod, odstraní se vyřezáním nebo rozdrásáním tak, aby přítomní
roztoči byli zpřístupněni účinným látkám při fumigaci či aerosolovém ošetření. Doporučené
intervaly mezi ošetřeními jsou 14 – 21 dní. Tři ošetření se provádějí bez ohledu na to, zda byl
v podletí použit Gabon PA 1,5 mg nebo Gabon PF 90 mg. S výhodou lze poslední ošetření provést aerosolem i začátkem prosince, kdy jsou včelstva bez plodu. Při použití acetonu lze aerosol aplikovat do teploty minus 5°C. Toto ošetření je významné k zabránění tvorby rezistence." Zdroj: SVS ČR.

Re: Re: 1. léčení varidolem

Asi existuje nějaký další pokyn nebo jsem někde něco přehlédl, ale v posledním nařízení ohledně varroázy včel č. 2 /2011 z 8.3.2011 zveřejněné na www stránkách KVS HK se otázka termínu striktně neřeší (říjen až prosinec). SVS ČR, jak jsi citoval, říká: trojí léčení v období 10.10. až 31.12.2011. Nechtěl bych ale, aby zbytečně vznikla polemika o méně důležitějších věcech z mého pohledu (přesný termín). Pro mne je důležité aby léčení bylo účinné, abych první dvě léčení provedl za správných teplot, a hlavně aby "poctivě odléčilo" i mé okolí (alespoň Českoskalicko).
A nyní citace z nařízení KVS HK:
4. Omezení populace roztočů v bezplodovém období pozdního podzimu a zimy (měsíce říjen až prosinec): opakované (3x) ošetření fumigací v doporučeném intervalu 14 - 21 dnů přípravkem
VARIDOL 125 mg/ml roztok (nebo MP 10 FUM a.u.v.) při venkovní teplotě nad + 10°C. Při 2. a 3. ošetření nesmí být ve včelstvu zavíčkovaný plod. Při poklesu venkovních teplot (až do - 5°C) je možné nahradit 3. ošetření fumigací aplikací přípravku VARIDOL 125 mg/ml roztok (nebo M-1 AER 240 mg/ml koncentrát) ve formě aerosolu (vodní emulze nebo acetonový roztok) s pomocí speciálního
vyvíječe aerosolu.

Téma

Zde se můžete podělit o své zkušenosti a podiskutovat s kolegy.

Přidat nový příspěvek

Diskuse

Tak nevím jestli jste to už viděli, člověk žasne co se dnes dá vyrobit a koupit. Cukr s medovou chutí, to mi hlava nebere.