Namažte se medem a budete milováni

Namažte se medem a budete milováni

Náchodsko /ADVENTNÍ ABECEDA/ - Mazání tváří medem - Již téměř zapomenutý zvyk je ten slovanský, při kterém si na Štědrý den namažete tváře medem, a tím si předem zajistíte, že vás všichni po celý příští rok budou mít rádi.

Autor:
Redakce

 
|Sdílet
 
 

Diskutovat (0) 14.12.2011 8:15

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Jablka jsou symbolem zdraví, síly a dlouhověkosti, ořechy moudrosti a perníčky radosti a mládí. Neměli bychom tedy ani na ně o Vánocích zapomínat.


Mikuláš - V předvečer svátku tohoto světce, 5. prosince, chodí po městě Mikuláš v doprovodu čerta a anděla, navštěvuje děti a rozdává jim dárky. Nejdříve se ovšem zeptá, zdali byly hodné, a pokud ne, musí slíbit, že se v příštím roce polepší. Ke spojení postavy sv. Mikuláše (St. Nicolaus, Santa Claus) s vánoční nadílkou, tak jak je tomu v Anglii, USA, Švédsku i jinde, ve střední Evropě nedošlo. Mikulášská tradice vychází z legendy o svatém Mikuláši biskupovi, který žil ve 4. století v Malé Asii a proslul svým zbožným životem a dobročinností. Mikulášská nadílka se dodržuje ve všech slovanských zemích. Zvyk velmi zlidověl a k postavě Mikuláše, oděného do dlouhého pláště a s berlou v ruce, se přidal ještě čert a anděl jako představitelé protikladu dobra a zla.

ZDROJ: nachodsky.denik.cz/zpravy_region/namazte-se-medem-a-budete-milovani-20111214.html