Vosám se mnění jed, jsou nebezpečnější

Zdroj: PRÁVO ČTVRTEK 6. SRPNA 2009
Vosám se mnění jed, jsou nebezpečnější
Záchranáři potvrzují: výjezdy k lidem, které poštípal či pobodal hmyz, nejsou letos výrazně početnější než v minulých letech. Horší jsou však následky, zvláště u vosích bodnutí.
"Už nejenom po včelím, ale i vosím bodnutí, s nímž se dříve tělo dokázalo zcela běžně vypořádat, vznikají stále častěji u lidí prudké alergické reakce, které dokonce v závažných případech ohrožují jejich život," řekl Právu ředitel jihočeských zdravotních záchranářů Marek Slabý.
"V neděli jsme převáželi do nemocnice dvě ženy s alergickou reakcí právě na vosí bodnutí. V prvním případě hmyz bodl pacientku do jazyka, který otékal, ve druhém případě do paže. K této ženě jsme přijeli, když u ní začínala prudká
reakce s počátečním kolapsem
a prudkým snížením krevního tlaku," upřesnil Slabý.
Zvýšenou citlivost na vosí žihadlo, které bylo dříve zcela neškodné, si vysvětluje zvýšenou přítomností hlavně syntetických alergenů přírodě, kam se dostávají
z průmyslové výroby a přes zakoupené výrobky.
"Výjezdy jsou rok od roku komplikovanější, a to kvůli těžším alergickým reakcím" potvrzuje šéf olomoucké záchranné služby Ivo Mareš. "Hmyz je totiž proti minulosti stále agresivnější, protože sbírá látky na polích stříkaných nejrůznějšími insekticidy, herbicidy a podobně," vysvětlil Mareš s tím, že v průběhu července měli zdravotníci z Olomouce dva výjezdy k těžkým anafylaktickým šokům po píchnutí vosou.
"Jeden případ se stal na Prostějovsku, druhý na Šumperku. V obou měli postižení ohroženy základní životní funkce. Díky včasné zdravotnické pomoci však přežili," uvedl Mareš. Žádná odborná studie o tom, proč současné vosí bodnutí má horší následky než podobný atak před padesáti lety, zřejmě neexistuje. Lékaři tak tento jev poznávají z vlastního pozorování.
"Pacienti chodí častěji a reakce jsou různé. Jsou-li třeba u vosího bodnutí prudší, usuzujeme, že se vosy napily něčeho jedovatého. Seriózní podklady pro takové hodnocení však k dispozici nejsou," řekl Právu primář oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice v Olomouci Jaromír Bystroň.
"Na přijmu českolipské nemocnice V těchto dnech ošetřujeme mnoho případů po sršním nebo vosím bodnutí, častější jsou především silné alergické reakce" informoval mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. S tím, že nechyběl ani případ kdy záchranka přivezla muže, který měl v těle šest žihadel od sršně.
Podle mluvčí záchranné služby v Plzeňském kraji Lenky Ptáčkové výjezdy k lidem, které poštípal hmyz, převyšují v těchto horkých dnech i počet výjezdů k lidem se srdečními slabostmi.
"Máme bodnutí na kterékoliv části těla, měli jsme i dva případy, kdy dotyčný včelu nebo vosu vypil a píchla ho do krku zevnitř, " popsala mluvčí.
Lékaři však zdůrazňují, že ani alergici se nemají čeho bát. "Není problém lidi ve vztahu k vosímu či včelímu bodnutí odborně vyšetřit. Existují spolehlivé vakcíny, které umějí tyto potíže léčit. Navíc můžeme lidi vybavit laickou injekční stříkačkou, která obsahuje adrenalin. Postižený je schopen si jej aplikovat a zabránit tak případnému srdečnímu kolapsu," dodal primář Bystroň z olomoucké nemocnice.