Diskusní téma:

Krmení invertem

Ve slovenském Včelaři č. 3/2012 na straně 67, vyšel zajímavý článek o krmení invertním roztokem. Pokusil jsem se jej pro vás přeložit. Zajímá mně váš názor na tuto tématiku tak se nebojte a pište.
Pozor na krmení včel invertním cukrem
Ing. Paul Rekoš, APIMED, Dolná Krupá
Med je podle kódu potravin SR včelami sladká látka produkovaná z nektaru rostlin nebo výměšků živých části rostlin nebo z výměšků hmyzu sajícího z živých částí rostlin,který včely sbírají, přetvářejí a obohacují jejich vlastními specifickými látkami, zahušťují, uskladňují a nechávají v plástech, aby vyzrál. Podle § 4 bod 3 potravinového kodexu, do oběhu, nebo do medu v jakékoli výrobku určené k lidské spotřebě ne žádné látky mohou být přidány.
Chovatelé včel, z důvodu vyšší ceny řepného cukru v obchodech, začali namísto klasického sirupu z řepného cukru používat na přikrmování včel izoglukózový sirup.Izoglukózový sirup je přírodní tekuté sladidlo, které byl získáno hydrolýzou škrobu,obvykle kukuřičného. Nakupuje se společnostech zaměřených na výrobu sirupů a nápojů. Kromě izoglukózového sirupu, někteří důvodu lehčího přijetí jednoduchého cukru (glukózy, fruktózy)včelami, začali štěpit řepného cukr (glukóza, fruktóza)enzymaticky, případně kyselou hydrolýzou. Při krmení včel uvedenými náhradami řepného cukru přísady obsažené v poměrně značné množství dostávají do medu. Včelař se tak nevědomě stává falšovatelem medu.
Přítomnost složek z izoglakózového sirupu v medu se stanovuje poměrem izotopů uhlíku 13C/12C. Tato metoda jde vysvětlit následovně: Izoglukózový sirup se vyrábí z rostlin majících cyklus fotosyntézy C4. Drtivá většina
nektarodárných rostlin má cyklus fotosyntézy C3. V závislosti na typu fotosyntetické fixace CO2 se mění poměr přijmu 13C a 12C rostlinami a tím i následně poměru obou dvou uhlíku v organických molekulách rostliny. Pro rostliny s C3 fotosyntetickým cyklem je obsah uhlíku (δ 13C) okolo -23 ‰. Akátový med má hodnotu přibližující se k hodnotám cyklu rostliny s C4 proto se začali měřit izotopů uhlíku i u prolíná (poznámka nenašel jsem co slovensky znamená ¨prolín¨). Je-li zjištěný rozdíl více jako -10 ‰ od standardu, med se považuje za padělaný.
Enzymy pro štěpení sacharosy z nabídky prodejců jsou vytvářeny biotechnologickou cestou z kmene vybraného kvasinek. Přidání enzymu do vodního roztoku cukru se za určitých teplotních podmínek, rozkládá sacharosa na fruktosu a glukózu. Přikrmovaní takovýmto invertom představuje za významné riziko, že med, který bude nabízet svým zákazníkům je padělek. Důkazem falšování medu enzymatickým štěpenou sacharózou je přítomnost B-fruktofuranozidázy v analyzovaných vzorkách medu.
Včelstva přikrmovaná těmito náhradními sladidly produkují med, při kterém dochází k změně fyzikálních a chemických parametrů - k změně jeho charakteristických vlastností a k snížení jeho dietetické vlastnosti, pro kterou je tak cenný. Včelaři by si měli uvědomit, že neodborným krmením umělými sladidly,případně krmením řepným cukrem ve snůšce,znehodnocují svoji namáhavou a pro společnost významnou práci.

Přidat nový příspěvek