Apiterapie a využití včelích produktů pro lidské zdraví. 

foto zde: www.rajce.idnes.cz/zocsvceskaskalice/album/apiterapie-a-vyuziti-vcelich-produktu-pro-lidske-zrdravi-mgr-mon

Výro ční členská schůze 29.1.2024

Již devátý ročník soutěže se uskutečnil během společné výstavy českoskalických zahrádkářů a  včelařů v termínu od 6. do 8. října 2023 na obvyklém místě v Pivovarské ulici areálu zahrádkářské klubovny. Bylo anonymně představeno celkem 20 vzorků medů výborné špičkové kvality od celkem 12 chovatelů. Zastoupeny byly medy květové, medovicové a pastované. Hodnocení prováděli návštěvníci všemi svými smysly. Nebyla to právě jednoznačná záležitost, ač by se na první pohled mohlo zdát. Medy od opravdových včelařů chutnají vždy skvěle. Cesta ke spotřebiteli není dlouhá a je zpravidla přímá. V rámci jejich pořizování zákazníky je tedy velmi ideální mít vždy "svého včelaře"podobně jako máme lékaře, pekaře, řezníka… . Med není třeba převážet v rámci kontinentu z jednoho konce na druhý nebo dokonce mezi několika světadíly. Po nezbytném zbavení se částeček vosku z víček buněk plástů vyčeřením je naplněn do obalů. Není tedy třeba s ním konat další činnosti jako je homogenizace v podobě rovnoměrného promísení více druhů dohromady, vysoušení spočívající ve zbavení se vysokého obsahu vody, nadměrné nahřívání, dekrystalizace, ultrafiltrace či další triky zdatných obchodníků. Někdy tyto procesy mají docela klíčový vliv na organoleptické i biologické vlastnosti, zejména chuť. Při těchto procesech "zušlechťování" med někdy nevratně navždy ztrácí obsah mnohých enzymů, vitamínů, pylových zrn a dalších biologicky aktivních látek. Takto ošetřený med zůstává tak trochu nepřirozeně po dlouhou dobu tekutým. Přitom krystalizace je přirozenou vlastností a jeden ze základních znaků skutečné pravosti medu. Je všeobecně méně známou skutečností, že právě med z jiných oblastí než byl získán, není mnohými spotřebiteli tolik oblíben a preferován.

Zajímavostí letošního ročníku bylo, že mezi návštěvníky vedle běžných spotřebitelů byla řada nejen místních včelařů, ale i z okolních spolků jako například z Červeného Kostelce, Náchoda, Jaroměře, Nového Města nad Metují, Přibyslavi nad Metují, Police nad Metují. Poměrně překvapivá byla přítomnost včelaře Jiřího Prachaře z Kunvaldu. Jak se později ukázalo je absolventem akreditovaného kurzu hodnotitelů kvality potravin. Pravidelně se účastní jako člen poroty národní soutěže Med roku v rámci Národní výstavy medu v Brně, která se koná spolu s konferencí na téma Med. Pořadatelem akce je PSNV CZ z.s.. Jeho charakteristika vzorků medů je následující: “Ve výsledku mě chutnaly téměř všechny vaše medy. A byl jsem hodně mile překvapen opravdu nízkým obsahem vody a krásnou hustotou medů. Co se týče tmavých medů tak byly všechny moc dobré. Ale 11 jsem vybral z toho důvodu, že měla nejnižší obsah vody a opravdu nádhernou strukturu, ještě bez krystalků hezky harmonickou na jazyku. Prostě a jednoduše včelky objevily dobrý zdroj snůšky.”

V letošní přehlídce byl nejlépe návštěvníky hodnocen vzorek číslo 11, přesně jak předpověděl zcela nezávisle odborník. Byl to med od včelstev Bronislava Prokopa z Chvalkovic, dlouholetého zkušeného včelaře, jednatele  výboru včelařského spolku. Je chovatelem kolem 30 včelstev. Dalším v pořadí byl vzorek číslo 15, včelaře Jana Zápotockého, jenž má včelstva umístěna v městské části Spyta. Třetím nejlépe hodnoceným vzorkem byl číslo 2, Jiřího Kučery z Chvalkovic. Předání etiket a ocenění města Česká Skalice dárkovými předměty provedla starostka města Ing. Zuzana Jungwirthová.

Velmi děkujeme všem návštěvníkům, především mládeži, za podporu akce nejen svou hojnou účastí, ale především hodnocením vystavených vzorků.

Za výbor ZO ČSV z.s.

Ing. Jiří Valtera, předseda 

 2023. 5. 20. Návštěva Masarykova včelínu na Pražském hradě s úžasným komentářem hradního včelaře pana Komberce. Exkurze ve Včelařském výzkumném ústavu v Dol. Ing. Titěra nás seznámil s chovem matek a prací ústavu. obrázky zde: zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/2023.5.20_Zajezd_OO_Nachod/ video od přítele Zábrahy www.youtube.com/watch?v=hr5yyBnyvGI

Výroční členská schůze 2023.01.23.

účast 50 členů a 4 hosté

zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/Vyrocni_clenska_schuze_2023/

5. ledna 2023. Předávání nových úlů členům ZO ČSV Česká Skalice zakoupené s podporou Královéhradeckého kraje.

zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/Predavani_ulu_2023/

 

Pečení perníčků s paní Kateřinou Zavackou

Kurz pečení medového pečiva

Pečení medového pečiva je vhodnou možností jak využít jeden z hlavních včelích produktů - med. Při přípravě plánu činnosti na rok 2022 padl návrh uspořádat po delší době plných 11 letech opět velmi úspěšnou akci. Stalo se tak 22. října 2022 i díky tomu, že ze 79 českoskalických včelařů je 13 žen, t.j více než 16 % členů. Akce ovšem oslovila i nevčelařskou veřejnost z blízkého či vzdálenějšího okolí. Bylo tak navázáno na činnost spolku v druhé polovině minulém století, kdy manželka bývalého předsedy spolku Václava Resla Eliška byla vyhlášenou učitelkou medového pečiva. Vedla podobné kurzy po celé republice. Jistě mnozí z pamětníků vzpomínají na vyhlášené výstavy v českoskalické sokolovně, kde medové pečivo nemohlo chybět.

Vedením letošního kurzu se ujala zkušená lektorka Kateřina Zavacká z Potštejna. V první části kurzu byli účastníci (nejen ženy, ale i muži) seznámeni s potřebnými náležitostmi, jak připravit těsto. Jaké jsou vhodné suroviny, jejich množství a další detaily. Následovalo jeho zpracování a upečení. V další etapě bude následovat zdobení, slepování a další operace k vytvoření hotových výrobků.

Celá akce je podpořena z grantového programu Královéhradeckého kraje 22ZPD06 0001.

 

Ing. Jiří Valtera, předseda

 

foto - Bronislav Prokop, jednatel

černobílé foto- archiv ZO ČSV z.s.

Za podpory Královéhradeckého kraje

foto: zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/Peceni_pernicku/

video od př. Zábrahy fb.watch/gGg4qAWT1f/

ohlasy účastnic: 

 Dobrý den, ve dnech 22.10 a 5.11.2022 jsem se zůčastnila kurzu: Pečení a zdobení perníčků pod vedením paní Kateřiny z Potštejna. Kurz pořádal spolek Včelařů z České Skalice k naprosté spokojenosti všech účastnic. Ráda bych touto cestou Česko Skalickým včelařům ještě jednou moc poděkovala za vše a zároveň popřála hodně spokojenosti a úspěchů do dalších let.

S pozdravem Konášová Alena

Pečení perníčků v klubu zahrádkářů bylo velice pěkné, přispěla k tomu i příjemná atmosféra vytvořená paní perníkářkou a milých pořadatelů. Především dětem se líbilo zdobení a ukázka zdobení perníčků. Děkujeme též za výborné pohoštění. 

S pozdravem  Ulichová Iva

Od paní Carrie Channing:

Krásné dvě podzímní soboty strávené na kurzu pečení perníčků. Já jsem se zúčastnila už před několika lety prvního ročníku, letos úspešně již se svými dětmi, ktere byly nadšené. Skvělé vypadnout ze všedního života a zpestřit si to udržením starodávných tradic.

S pozdravem Lenka Prokopová

Společné podzimní výstavy zahrádkářů a včelařů mají v České Skalici dlouholetou tradici. Letošní úrodu si byl s kamerou prohlédnou i náš úspěšný iReportér Rudolf Zábraha. Tady je video, které pro vás připravil. Doporučujeme zapnout zvuk.

 Vysledky hodnocení medů

číslo vzorku

 

pořadí

jméno

příjmení

1

 

1

Jan

Zápotocký

14

 

2

Jaroslav

Ošťádal

4

 

3

Jindřiška

Müllerová

 

fb.watch/g6jjPmchCm/

zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/Vystava_a_soutez_O_nejlepsi_ceskoskalicky_med/

Ohlédnutí za společnou výstavou včelařů a zahrádkářů

V letošním roce se tradiční výstava českoskalických včelařů a zahrádkářů uskutečnila v termínu 7.- 9.října 2022 v areálu zahrádkářské klubovny v Pivovarské ulici u splavu. Po dohodě s dalším místním spolkem chovatelů drobného zvířectva tomu bylo v době konání jejich chovatelské přehlídky. Celá řada příznivců je totiž zapojena ve svém volném čase právě do těchto všech spolu úzce souvisejících aktivit. Zájem návštěvníků byl především z blízkého i vzdálenějšího okolí než obyvatel města Česká Skalice. Mohli tak obdivovat výpěstky zahrádek a sadů místních pěstitelů. Letošní úrodu si byl s kamerou prohlédnou i úspěšný iReportér Rudolf Zábraha. Na tomto odkazu https://fb.watch/g6jjPmchCm/ lze shlédnout obrázky, které pro vás připravil. Doporučujeme zapnout zvuk.

Včelařské expozici dominovala přehlídka 23 vzorků medů od 15 včelařů. Všechny vzorky vykazovaly dle slov příchozích vynikající chuťové vlastnosti. Bylo tak velice obtížné určit, který z nich je opravdu ten NEJ. Pochopitelně každý z nás má určitě jiné preference či zvyklosti. Jaké bylo tedy konečné pořadí? Nejvíce hlasů návštěvníků obdržel vzorek číslo 1 včelaře Jana Zápotockého, následoval vzorek číslo 14  od včelstev Jaroslava Ošťádala. Třetím v pomyslném pořadí se umístil vzorek číslo 4 včelařky Jindřišky Müllerové.Práci těchto členů základní organizace včelařů ocenila místostarostka Gabriela Jiránková předáním věcných cen města Česká Skalice. Toto není jediná podpora, kterou město včelařům poskytuje. Další mnohem účinnější a potřebnější je v rámci grantových programů. Podobně jako v letech minulých je těžiště této podpory směřováno do oblasti prevence dobrého zdravotního stavu chovaných včelstev, zachování biodiverzity krajiny.Úkol je to stále o to složitější, že přibývá včelařů z jiných regionů v oblasti Českoskalicka a ne vždy se tito chtějí ztotožnit s nastavenými ozdravnými opatřeními. Mnohdy si totiž neuvědomují, že včelstvo díky doletu včel dělnic až do vzdálenosti 5 km od svého stanoviště, ovlivňuje případně nejen  zdravotní stav ostatních včelstev v tomto prostoru. U jiných hospodářských zvířat je díky možné izolaci zdolávání takových nákaz proto podstatně jednodušší a finančně méně náročnou záležitostí.

Tradičně velký zájem vzbudila na výstavě možnost spatřit život v úle díky pozorovacímu úlku.Návštěvníci velmi obdivovali krásu medových perníčků. Někteří neodolali a provedli jejich nákup, stejně jako medu nebo medoviny.

Další činnost českskalických včelařů lze sledovat zde: https://zocsv-ceskaskalice.webnode.cz/

 

Ing.Jiří Valtera, předseda

 

foto - Bronislav Prokop

 

 

Akce byla podpořena grantem města Česká Skalice

Posezení u včelína př. Ošťádala  

foto od př. Valtery

photos.app.goo.gl/zu3N4nN8VeYV2ysw8

Zájezd OO ČSV z.s. Náchod 21.5.2022 Nasavrky

foto od Ing. Jiřího Valtery  photos.app.goo.gl/e7BhrZF9wKCXdwsHA

Ovčácké slavnosti - Den Země Ratibořice 2022

info na webu Včelařství: www.vcelarstvi.cz/aktuality/kralovedvorsti-vcelari-oslavili-130-let-sveho-spolku/

Rozhlasová relace český rozhlas Hradec Králové 29. 4. 2022 v 15:25   Dobré odpoledne Aktuality, zajímavosti a tipy z celého kraje. Moderuje Karel Sladký.

Celodenní záznamy | Český rozhlas

Za podpory města Česká Skalice byl z grantového programu pro rok 2021 zakoupen nový vyvíječ pro ošetřování včelstev aerosolem proti roztočové nákaze VAT 1a.

 

 

V právě uplynulých dnech došlo díky grantové podpoře Královéhradeckého kraje k dlouho oddalované finančně náročné výměně zastaralé techniky k provádění nezbytné spolkové administrativy. Bohužel ne vinou vedení spolku stále více narůstá. Mohl tak být pořízen notebook se základním programovým vybavením a barevná tiskárna odpovídající standardu XXI. století. Již dávno si totiž funkcionáři nevystačí pouze s vlastní pamětí nebo poznámkovým blokem, tužkou a kalkulačkou. Význam nové techniky podstatně zásadně narůstá i v době, kdy se nelze pravidelně scházet a je třeba využívat převážně formy on-line. Rovněž stále větší podíl zaujímají administrativní úkony, žádosti, hlášení, které se přesouvají právě do virtuálního prostoru v duchu „Digitální revoluce“. Technika ve výhradním vlastnictví spolku umožňuje i mnohem lépe zachovávat a důsledně plnit pravidla ochrany osobních údajů (GDPR).
Velké poděkování Radě Královéhradeckého kraje za přidělení finanční částky.

 

 

Sázení ovocných stromků v České Skalici 2021

fota najde zde: www.rajce.net/a17526321

Výstava a soutěž "O nejlepší Českoskalický med 2021"

foto zde:  www.rajce.net/a17526550

O nejlepší českoskalický med 2020 na jiřinkových slavnostech v můzeu v České Skalici za podpory starostky Ing. Zuzana Jungwirthová.

Výsledky soutěže 2020

Příjmení jméno označení celkový počet hlasů pořadí
Zápotocký Jan 19 123 1
Vojtas Jozef 7 95 2
Müllerová Jindřiška 5 87 3
Gabrielová Anna 11 79 4
Vlačiha Jaroslav 2 72 5
Matoušek Martin 13 61 6
Ulich Jaroslav 1 59 7.-9.
Vojtas Jozef 8 59 7.-9.
Valtera Jiří 17 59 7.-9.
Hanuš Bohumil 9 56 10
Ošťádal Jaroslav 4 54 11
Stříhavka Jiří 16 47 12
Ošťádal Jaroslav 3 40 13
Kubánek Jaroslav 6 38 14.-15.
Pacáková Romana 14 38 14.-15.
Hanuš Bohumil 10 35 16
Vojtas Rudolf 18 33 17
Jansa Zdeněk 15 29 18
Gabrielová Anna 12 17 19

 

zdroj česká televize zajímavosti z regionů Premiéra 13.9. 2020  od 10:25 do 11:00 minut.  www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10091005596-zajimavosti-z-regionu-praha/220411030920913-zajimavosti-z-regionu
 

https://zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/O_nejlepsi_ceskoskalicky_med_2020/

https://photos.google.com/share/AF1QipPe5pL7034SOt6ouuRkrr8tShhuF7uQWePXw6naSoVl6RtWwX9U7XYbSrJJa7UWKw?pli=1&key=Y0ctd2o5Q2VYVml2X0ZmbVJPY0ZDRWt1OHcyTmlB

Nejlepší českoskalický med 2019

Spolek včelařů založený v České Skalici roku 1895 pořádal letos již 5. ročník této soutěže. Jejím cílem je ukázat a nechat porovnat kvalitu medů návštěvníkům této společenské akce z různých stanovišť včelařů v okolí. Na první pohled se medy vyznačují odlišným zbarvením, konzistencí. Je to v závislosti na botanickém složení porostů hmyzomilných rostlin příslušné lokality umístění včelího příbytku a jeho okolí do vzdálenosti úctyhodných 5 km. Ano tak neskutečně daleký je akční rádius letu včely medonosné ze svého úlu. Je ovšem pochopitelné, že čím je vzdálenost zdroje potravy větší, tím úměrně méně je do úlu doneseno. Velkou část ze získaného nektaru nebo medovice včela totiž spotřebuje jako zdroj energie pro svůj let. Podstatnou vlastností medu pro spotřebitele jsou ovšem jeho organoleptické vlastnosti jako je vůně nebo chuť. Ty z velké míry může ovlivnit vedle botanického původu i včelař třeba předčasným medobraním, nedostatečným vyčeřením (odstraněním kousků voskových víček), nevhodným uskladněním či dalšími vlivy. Požadavky a očekávání v tomto směru má každý spotřebitel celkem jistě jiné. Soutěž umožňuje právě toto posouzení představených vzorků. Více než 80 včelařů spolku nabídlo celkem 15 vzorků, převážně medovicového původu. V letošní sezoně tento druh medu převažoval na rozdíl od let minulých.

Letošní výraznou změnou přehlídky byla skutečnost, že se uskutečnila ve dvou etapách. První se konala 6.- 8. září při tradiční společné výstavě včelařů a zahrádkářů. Škoda, že ani dobrovolné vstupné nedokázalo přilákat více návštěvníků, především z řad školní mládeže, jako tomu bylo úspěšně v letech předchozích, kdy to zřejmě vzdělávací programy více umožňovaly.  Druhá část se potom konala jako součást akce “Medovej víkend” v Rudrově mlýně v Ratibořicích 21. září.

V obou částech návštěvníci svými hlasy přímo rozhodli, že na třetím místě se umístil med včelaře Bronislava Prokopa z Chvalkovic. Pomyslnou druhou příčku obsadil vzorek včelařky Jindřišky Müllerové z Náchoda. Nejvíce bodů získal med Rudolfa Vojtase, včelaře z Ratibořic, stejně jako v roce předchozím. Na podpoře soutěže se cenami podílelo město Česká Skalice. Předání provedla starostka města Ing. Zuzana Jungwirthová. Pořadí dalších účastníků zobrazuje tabulka.

Věříme, že soutěž umožní posoudit veřejnosti výsledek snažení mnoha tisíc drobných a o to důležitějších tvorů jako jsou včely medonosné a jejich chovatelů. Doufáme, že každý spotřebitel si tak lépe najde “svého včelaře” ve svém okolí, stejně jako máme svého oblíbeného obchodníka, lékaře …..

Za ZO ČSV z.s. Česká Skalice

Ing. Jiří Valtera, předseda - text

Bronislav Prokop, jednatel - fotografie

foto:  zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/O_nejlepsi_ceskoskalicky_med/

Tabulka výsledků “Nejlepší českoskalický med 2019”

Pořadí

příjmení

jméno

označení vzorku

počet bodů výstava

počet bodů mlýn

počet bodů celkem

1

Vojtas

Rudolf

15

51

33

84

2

Müllerová

Jindřiška

1

47

24

71

3

Prokop

Bronislav

6

33

20

53

4

Jansa

Zdeněk

2

28

17

45

5

Kubíček

Josef

14

25

20

45

6

Valtera

Jiří

5

19

23

42

7

Prokop

Bronislav

7

29

13

42

8

Rousek

Jan

4

21

18

39

9

Vojtas

Jozef

8

22

15

37

10

Provazník

Jan

10

17

15

32

11

Resl

Josef

11

17

13

30

12

Pacáková

Romana

13

14

11

25

13

Vojtas

Jozef

9

16

8

24

14

Ošťádal

Jaroslav

12

10

12

22

15

Fišer

Jiří

3

11

9

20

 

 

 

 

 

 

Setkání na včelíně – včelařské vzdělávání

Každoročně je po několik let ve včelařské sezoně tradičně pořádána návštěva včelařského zařízení některého ze členů téměř osmdesátičlenného spolku založeného v roce 1895. Letos se uskutečnila milá změna, kdy se vydala skupina 15 včelařů do Středního odborného učiliště včelařského – Včelařského vzdělávacího centra, o. p. s. v Nasavrkách. Toto ojedinělé zařízení MZe ČR vychovává již 65 let skutečné včelařské odborníky především ve tříletém učebním oboru a to formou dálkového studia. Vzorně připravený program byl opravdu bohatý, výstižný a v mnohém velmi přínosný, což korespondovalo s cíli celé akce. Účastníky, z nichž někteří byli bývalí absolventi školy, velmi zaujal. Po nezbytném představení současného uspořádání vzdělávacího centra a jeho aktivit ředitelem p. Lojdou následoval přesun na včelnici do nedaleké obce Libáň. Zde proběhl praktický kurz chovu matek za asistence včelmistrů, pečujících o více než 300 včelstev na několika stanovištích. Velmi názorně byl předveden postup celého chovu od samého začátku do úspěšného závěru, kdy dojde k zužitkování oplozené kladoucí včelí matky do včelstva. Proběhla demonstrace umělého oplozování včelích matek pomocí inseminačního přístroje pro získávání geneticky prověřených čistých linií. Dalším bodem programu byla prohlídka unikátního včelařského arboreta v areálu vzdělávacího centra. Jsou zde soustředěny uceleně včelařsky významné rostliny od bylin, keřů po vzrostlé stromy. I botanicky méně znalý návštěvník má možnost tyto rostliny studovat kdykoliv během celého roku a pozorovat jejich proměnu, přitažlivost pro hmyz a především pro včelu medonosnou. Většina z nich je opatřena přehlednými popisky.  Večerní posezení u táboráku spolu s opékáním opravdové uzeniny z masa se neslo v duchu výměny včelařských zkušeností.

Následující den pokračoval v novostavbě, kde se nachází hala s moderními technologiemi pro zpracování včelích produktů – medu a vosku. Bylo možno porovnat vývoj jednotlivých zařízení a odlišnosti pro menší či větší včelařský provoz. Podnětná byla především část věnovaná zpracování včelího vosku v rámci uzavřeného koloběhu ve včelařském hospodářství. Další část byla věnována konstrukcím a použitým materiálům obydlí včel – úlům. Názorně bylo možno prozkoumat na jednom prostoru výrobky různých dodavatelů. V další části byla představena celá řada historických exponátů a pomůcek pro včelaření. To už nás začal trochu pronásledovat faktor času, protože v plánu byla ještě návštěva včelnice Švihov. Zde bylo možno v praktických podmínkách porovnat přednosti či nevýhody různorodých úlových sestav od tradičních po plastový program, solární úly nebo ležany.Před odjezdem bylo ještě možno provést nákup nezbytných včelařských potřeb v prodejně. Nelze se ani divit, že mnohým se domů nechtělo…. .

Zaznamenal: Jiří Valtera

FOTO:  photos.app.goo.gl/TEQKjKqjy6KHA6xX9

Výroční členská schůze 27. 1. 2019

zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/VCS_27.1.2019

Zájezd 20. - 21. 10. 2018

Zájezd do Olomouce, kde je předpokládán příjezd v 09:00 hodin na Výstaviště Flora. https://www.flora-ol.cz/ Individuální program a oběd. 12:30 hodin odjezd do Koutů nad Desnou. 14:00 - 17:00 hodin prohlídka vodní elektrárny. https://www.dlouhe-strane.cz/ 18:00 hodin ubytování na hotelu Džbán v Karlově Studánce. htps://www.hoteldzban.cz/ 19:00 hodin společná večeře a večerní posezení u dobrého piva či jiného nápoje, možnost zpěvu 21.10. 2018 - neděle 08:30 hodin odjezd do Pustých Purkartic ke včelaři Richardu Milerskému. www.milerski.cz 11:30 hodin společný oběd v Krásné Loučce u Krnova - motorest U Kvasničků. 12:45 hodin odjezd do Javorníku. 15:00 hodin prohlídka zámku Javorník. https://www.zamek-janskyvrch.cz/cs

Foto od přítele  Jiřího Lehotskéhon z Nového Města n.M   vcelarinmnm.rajce.idnes.cz/Hanacka_vcela%2C_konference_zlepsovatelu_2018/

přítela Bronoslava Prokopa zocsvceskaskalice.rajce.idnes.cz/zajezd_CSV_20.10.18/

Radka JansováOvčácké slavnosti Ratibořice 2018

ráda bych Vám i Vašim kolegům poděkovala za účast na Ovčáckých slavnostech v Ratibořicích minulou sobotu. Jubilejní 10. ročník byl z pohledu návštěvnosti rekordní, dle našich odhadů (přesně bohužel nemůžeme určit, neboť děti do 15 let, kterých bylo opravdu hodně) si cestu do Babiččina údolí našly téměř čtyři tisíce návštěvníků.

Odbavit takové množství lidí na tak malém prostoru není jednoduché, a proto bychom Vám chtěli poděkovat, že jsme to společnými silami i díky Vaší úžasné nabídce a aktivnímu přístupu zvládli.

 Děkujeme a budeme se těšit příští rok na viděnou.

Za organizátory:    Radka Jansová

foto př. Valtera:   photos.google.com/share/AF1QipPhLAtU15LEIw2tqFC43KvvwdNG3CQj1yo04BG72DZ6b1HzccnX276B1Bq4rnbP_g/photo/AF1QipNCMR_cuegAccKdKccyCvCw83CDSXX7lcaXf5Xe?key=Q2lFYTRrV2JQeF9zSVJLZWZQTXZpSExHVlVPbVhB

 Knihovna Česká Skalice 15. 9. 2017. Nahlédnutí do živita včel. Ochutnávka medu. Přednášející předseda ZOČSV, z.o. Česká Skalice ing. Jiří Valtera se synem.

foto: zocsvceskaskalice.rajce.net/Radovankovani_s_medem_2017

Na výstavě ovoce a zeleniny  přes letošní nepříznivý rok vystavovalo několik vystavovatelů. Jablka, švestky, hrušky, dýně, papriky rajčata a jné výpěstky ze svých sadů a zahrádek.  V soutěži "O nějlepší Českoskalický med" se v ochutnávání utkalo 18  medů od 12ti včelařů.  Hodnotitelé měli těžké rozhodování a odcházeli spokojeni plni sladkých zážítků. Soutěž byla vyrovnaná, letošní ročník vyhrála Jindřiška Müllerová.  Ohodnocení předal starosta České Skalice Bc. Martin Staněk, Dis.

Posezní u včelína 27. 5. 2017

Několik fotek z posezení

zocsvceskaskalice.rajce.net/posezeni_2017

 zájezd 

24. - 25. 6. 2017 zájezd do firmy SEMO Smržice, Kroměříže květná zahrada, Lednice zámek, park, vinný sklep, Zahradnická fakulta Mendelu. Nádherná akce.

zocsvceskaskalice.rajce.net/24.6.2017_Lednice 

Včelky v mateřské školce ve Žďáru nad Metují

3. 3. 2017  Povídání v mateřské školce o včeličkách. Děti dostali na ochutnání med a poslali včelkám cukr na zimní nakrmení. Včelky děkují a těší se až se děti naně přijedou podívat.

zocsvceskaskalice.rajce.net/Zdar_3.3.2017

Vít Marada – Chov matek 

foto: zocsvceskaskalice.rajce.net/prednaska_23.2.2017_Marada

přednáška Vít Marada – Chov matek 
Nízkonástavkový úlový systém, který umožňuje produkci jednodruhových medů s menším podílem vody. 
Na jaře fyzická kontrola všech plástů, tak aby se do medníků nedostaly plásty se zimními zásobami. 
Med je produkován v panenských nebo světlých plástech. 
Místnost na vytáčení a zpracování medu, kde je možné zaručit čistotu a hygienu. 
Nerezové zařízení na zpracování medu. (Odvíčkovací stroj, odvíčkovací vana, medomet, nádoby na med, nádoby na pastování medu). 
Chladící komora na uskladnění plástů a skladování medu. Při teplotě pod 10°C není třeba plásty sířit proti zavíječi voskovému. Med skladovaný při 10°C neztrácí na své kvalitě. 
Termosklad na šetrné ztekucování medu max. do 40°C. 
Absolvování včelařské školy v Nasavrkách, praxe u velkovčelaře v Rakousku a 24 let včelařské praxe.
Více zde: https://marada.webnode.cz/

Napsali o nás ZO Žacléř www.beezacler.cz/zivot_zo/index.html

22. - 23. 10. 2016 Trenčín XX. Konference zlepšovatelů a vynálezců ve včelařství spojená s mezinárodní výstavou 7. ročník výstavy ovoce, potřeb pro zahrádkáře, včelaře – JAHRADA, Hrad třenčín, večeře a posezení Slovácký dvůr Ostrožská Nová Ves, zámek Kroměříž, výstava Flora Olomouc

Hodnocení nechám na účastnících zájezdu. podle mne nádherné počasí, vynikající ubytování,  strava i nápoje, hudebni a kulturní vložy nas pobavili perfektně.

2.Nejlepší med Českoskalicka 2016

Letos již 2. ročník, konaný za podpory města Česká Skalice a osobní účasti starosty města Bc. Martina Staňka DiS., se uskutečnil v neděli  4. 9. 2016 odpoledne v prostorách zahrádkářské klubovny nedaleko splavu v Pivovarské ulici. Podobně jako loni se letos sešlo 21 soutěžních vzorků medů od včelařů místní včelařské organizace ze sklizňového roku 2016. V letošním roce sdružuje  80 včelařů s téměř 900 včelstvy v okolí České Skalice. Převažovaly výrazně aromatické medy květové, dva vzorky byly medovicové a několik i pastovaného. Po poutavé přednášce Evžena Báchora z Pardubic, známého včelařského odborníka a učitele včelařství, seznamující s některými méně známými skutečnostmi bylo provedeno vyhodnocení výsledků z dílčích hodnocení jednotlivých návštěvníků.  Nejlépe hodnoceným medem z hlediska chuťových vlastností se stal med dlouholetého včelaře Jozefa Vojtase ze stanoviště v ratibořickém údolí. Vedle věcné ceny od města Česká Skalice získal možnost označit celou vítěznou partii medu speciální etiketou s logem města Česká Skalice.  Na druhém místě byly 2 vzorky - včelaře Jaroslava Kubánka a včelaře Rudolfa Vojtase. Pomyslná třetí příčka dle počtu dosažených hodnocení připadla na vzorek chovatele Ing. Jiřího Valtery.  Poděkování patří všem, kdo se do soutěže zapojili a poskytli své vzorky pro porovnání s ostatními, stejně jako za podporu města Česká Skalice a všem posluchačům, nejenom místním, ale i ze vzdálenějšího okolí. Před závěrem akce proběhl prodej včelařských produktů, medu i medoviny případně ovoce ze sadů od Josefa Kubíčka.

Za ZO ČSV z.s. Ing. Jiří Valtera

Gratulujeme oceněným 

Předání ocenění na radnici www.facebook.com/martin.stanek.starosta.ceska.skalice/posts/1623355434622361?pnref=story

 foto zde: "O nejlepší českoskalický med"

Přehlídka dřevořezbářů

15 a 16 července se na Hořičkách uskutečnil 4. ročník přehlídky dřevořezbářů motorovou pilou. Přítel Janza a 

Českoskaličtí skauti na včelíně jednatele ZO ČSV Česká Skalice př. Prokopa. pří výkladu jak včelky žijí a jak se včelař o ně stará, ochutnali med a levandulovomedovou limonádu. Poté přešli do včelína a mohli si na ruku vzít trubce a podívat se jak včelky v úle pracují, ukládají med a pyl, krmí plod a líhnou se včelky. Děti odcházeli plni zážitků
Vlčácká část skautského tábora v pondělí 11.7. dostala možnost nahlédnout do včelína pana Prokopa ve Chvalkovicích. Vlčata ochutnala výbornou medovou limonádu a med, ale především zjistili všechny důležité informace o chovu včeliček. Za možnost návštěvy děkujeme panu včelaři Bronislavu Prokopovi z Chvalkovic. 
https://www.skautcs.cz/novinky
https://www.skautcs.cz/fotogalerie/431
 
V rámci doprovodného programu byly představeny živé včely, včelí produkty i naše ZO ČSV z. s. Česká Skalice. Propagační materiály dodalo odborné oddělení sekretariátu RV ČSV z. s. Praha. Poděkování za jejich zajištění patří především Ing. Grätzové. Akce se po celý den až do večera zúčastnili: př. Gabrielová, př. Jansa s manželkou, př. Gajdoš a př. Valtera.

28. 5. 2016 návštena včelínu př. Valtery a posezení u př. Vojtasů. Nádhernou náladu nezkazila ani dešťová přeháňka. Naučl nás př. Rudolf Vojtas vyrábět sýr, který jsme nakonec ochutnali. Zkusili jsme sundat roj z třešne "ruským způsobem". Děkujeme všem zůčastěným i všem co zajiš´tovali občerstvení a krásný pruběh akce. foto zde: zocsvceskaskalice.rajce.net/Posezeni_2016

Přednáška

výstava11. -- 13. 9 2015

foto: vcelar.rajce.net/vystava_12.09.15

Výstava včelařů a zahrádkářů v České Skalici

V rámci Jiřínkových slavností města, v roce významného výročí od založení včelařského spolku v České Skalici, se uskutečnila ve dnech 11. - 13. září 2015 společná výstava partnerských organizací. Ano letos 13. ledna to bylo přesně 120 let co byl založen včelařský spolek pro okres českoskalický. Stalo se tak na výzvu zdejšího děkana Františka A. Pecky a Jana Rolčíka, řídícího učitele z Třebešova. V současnosti spolek sdružuje 84 členů, chovajících 959 včelstev na 102 stanovištích.  Je tak třetí největší dle počtu včelařů v okrese Náchod. Aktivity členů se nezaměřují jen na vlastní oblast chovu včelstev, rozšiřování včelí pastvy, neustálý boj se včelími nemocemi a dalšími nepříznivými vlivy životního prostředí, ale především ke zdokonalování potřebného inventáře, vzdělávání a to i nevčelařské veřejnosti formou přednášek a propagace zdravého životního stylu. To je možné za podpory grantových výzev města Česká Skalice nebo programů Krajského úřadu Hradec Králové či dalších příznivců. 

Výstava se uskutečnila na základě zájmu veřejnosti v roce uplynulém. Letošní novinkou a magnetem výstavy se stala přehlídka medů místního regionu. Dospělí návštěvníci tak měli navíc možnost všech 24 vzorků ochutnat a posoudit. Více než 226 z nich se zapojilo do jejich hodnocení v rámci soutěže „O nejlepší med Českoskalicka 2015“, podpořenou starostou města  Bc. Martinem Staňkem DiS. Nejlépe hodnocen byl medovicový med přítel Zdeňka Jansy z České Skalice-Zájezda. Následovaly vzorky přítele Jiřího Kučery z Chvalkovic a přítele Bohumila Hanuše z Klen.

Dalšími výraznými objekty byly tabule ze života včel, zapůjčené od OO  ČSV z. s. Náchod.  Velkou zaslouženou pozornost budil prosklený úlek, kde bylo možno pozorovat podrobně činnost živých včel. Nechyběly archiválie a další předměty za dobu činnosti spolku, historické úly, stejně jako úl pořízený za finanční podpory Královéhradeckého kraje z programu 14ZPD06-0001, současné pomůcky včelaře. Byla možnost zakoupit některé včelí produkty – med, medovinu či medové perníčky. Kulisu tvořilo promítání snímku na profesionální úrovni přítele Rudolfa Zábrahy 120 let včelařství na Českoskalicku 1895–2015.

Část zahrádkářská byla naplněna částečně výpěstky členů místních zahrádkářů a především ovocem i zeleninou větších regionálních pěstitelů jako např. ZD Dolany, Nahořanské a.s., Ovocnářství Kubíček, Ovocnářství Brejtr, Zahradnictví Joudal Žernov a dalších. Zajímavá byla expozice Okrasné školky Hrabík. Společnost AGRO CS a. s. představila rolované travní koberce a další produkty pro zahrádkáře jako pěstební substráty, hnojiva. Pro malé návštěvníky byla připravena soutěž v kreslení. Nejlepší obrázky byly odměněny cenami a budou vystaveny při příští akci.

Poděkování náleží všem zúčastněným, kdo přiložili ruku k dílu, připravili a představili své exponáty či výstavu pouze navštívili.

Za ZO ČSV o. s.  Jiří Valtera, předseda    Bronislav Prokop, jednatel

 

posezení u včelína

30.5.2015 posezení u včelína bratrů Vojtasů. Fantastické občerstvení, najedli jsme se do sytosti, napili co hrdlo ráčilo, zaspívali lidovky. Popovídali o včelkách a o všem možném. Těšíme se již na příští rok.

Ratibořické ovčácké slavnosti 2015

Několik foto ze zdařílé propagace včelařství v Ratibořicích.
 
poděkování všem co jse aktivně podíleli na hladkém průběhu naší prezentace

Přednáška OO ČSV Náchod

28. 2. 2015

Slavnostní schůze k založení 120. let včelařské organizace v České Skalici

22. 2. 2015 13:00

Úžasné fotky

fotozprav odaství z výroční členské schůze 25.1.2015

vcelar.rajce.net/VCS_25.1.2015

Foto ze  společné výstavy ČSCH a ČSV 11.-12.10.2014 v České Skalici. fotil př Valtera

vcelar.rajce.idnes.cz/Vystava_11.-12.10.2014

Přednáška

Přednáška Mudr. Radka Hubače 28.9.2014,  Med jeho vlastnosti , zpracování, uskladnění. Dovoz cizích medů a jejich falšování.

Společná výstava s ČSZ aČSV

vcelar.rajce.idnes.cz/vystava

Zájezd OO ČSV Náchod 20. 9. 2014

Fotografoval př. Valtera

www.dropbox.com/sh/o0r5os73szzlxf8/AAAD_ybGDBBTVQI4Suwlc5nga?dl=0

Posezení u včelína př. Vojtasů

Velice vydařená akce děšť se pokoušel nás několikrát rozehnet , nepovedlo se mu to. Tak nakonec počasí vytvořílo nádhernou duhu. vše k vidění zde vcelar.rajce.net/Posezeni_u_vcelina_pr._Vojtasu

Foto z Den Země, ovčacké slavnosti v Ratibořicích

Foto od př. Prokopa a př. Gajdoše   vcelar.rajce.net/Den_Zeme_2014

Přednáška př. Hrabáčka Chov včel, zajímavá, poučná. vcelar.rajce.net/prednaska_pr_Hrabacka_6_4_2014

Přednáška OO ČSV Náchod, p. Vít, chov včel. Toto zpravodajství zde vcelar.rajce.net/Prednaska_OO_CSV_Nachod_p._Vit

 

Oznámení

Ke dni 27.1. 2014 proběhlo závěrečné vyúčtování vyplývající z uzavřené  Smlouvy o poskytnutí finanční podpory z rozpočtu města 21/2013/GCS mezi poskytovatelem MĚSTO ČESKÁ SKALICE a příjemcem naší ZO ČSV o.s. Česká Skalice na projekt Stabilizace chovu včelstev, preventivní zdravotní opatření, rozvoj volnočasových aktivit v oblasti Babiččina údolí pro udržení biodiverzity krajiny ve výši 15 000 Kč.

Základní cíl projektu ochrana včelstev v obvodu ZO ČSV o.s. byl naplněn, počet včelařů se zvýšil o 4 nové členy, počet včelstev mimo registrované včelaře narostl o 23 ks. Nově bylo použito pro léčbu včelstev proti varroáze přípravku Formidol s kyselinou mravenčí.

 

Za výbor ZO ČSV o.s. Česká Skalice

Ing. Jiří Valtera                                                                      Bronislav Prokop

předseda                                                                                 jednatel

Výroční členská schůze základní organizace ČSV  v České Skalici dne 26. 1. 2014   vcelar.rajce.net/VCS_ZO_Ceska_Skalice

Posezení u včelína př, Kučery se vydařilo. Počasí nám přálo, kapela hrála zvesela.  Včely lítali jako o závod.vcelar.rajce.net/Posezeni_u_pr._Kucery_ZO_CSV_o.s._Ceska_Skalice

Opět jsme se zůčastnili Dne Země v Ratibořicích. Několik fotek  od př. Valtery najdete zde     vcelar.rajce.net/Den_Zeme_Ratiborice_27.4.2013   Děkujeme všem členům co se aktivně podíleli na spolupráci.

Oznámení

Dne 15.3. 2013 byla podepsána Smlouva o poskytnutí finanční podpory z rozpočtu města 21/2013/GCS mezi poskytovatelem MĚSTO ČESKÁ SKALICE a příjemcem naší ZO ČSV o.s. Česká Skalice na projekt Stabilizace chovu včelstev, preventivní zdravotní opatření, rozvoj volnočasových aktivit v oblasti Babiččina údolí pro udržení biodiverzity krajiny ve výši 15 000 Kč.

Děkujeme.

Za výbor ZO ČSV o.s. Česká Skalice

Ing. Jiří Valtera                                                          Bronislav Prokop

předseda                                                                     jednatel

Přednáš o včeličkách a věcech kolem nich od př. Evževa Báchora

 foto  zde vcelar.rajce.idnes.cz/Bachor_6_4_2013

výroční členská schůze ve fotografiji vcelar.rajce.net/vcs_2013

Fotografie od přítele M. Futery voskování nástavků a návšteva dětí z mateřské školy

 vcelar.rajce.net/M._Futera

Konal se druhý ročník pečení perníčků. Zde je několik fotek od př. Jiřího Valtery. vcelar.rajce.net/Pernicky_10.11.2012

Přednáška Karla Vrzáně včelaření v Polsku a Chorvatsku dne 22.9.2012  vcelar.rajce.net/Prednaska_Karel_Vrzan

Návšteva výstavy  EUROPA JAGELLONICA - UMĚNÍ A KULTURA VE STŘEDNÍ EVROPĚ ZA VLÁDY JAGELLONCŮ, bohužel focení zakázáno, tak jsou snímky poue z exterieru. odpoledne kočovný vůz př. Volejnííka

vcelar.rajce.net/Kutna_hora_2012

Vydařená přednáška nejen o trubcích. Zajímavá a poučná. foto zde vcelar.rajce.net/Nachod_20_6_2012

Medovice na dubu. Foto př. Valtera

Posezeni u včelínu př, Prokopa několik fotografiji vcelar.rajce.net/Posezeni_Prokop.

Děkujeme všem kteří pomohli se zgárným průbehem akce a těm kteří přišli.

Včelařská výstava v Brně

Přítel Valtera se zůčastnil výstavy v Brně. Jeho dojmy z výstavy:  Celkem toho tam je k vidění poměrně hodně a na dosti velké ploše. Převratného se mi ale nic nejevilo, kromě lisu na výrobu mezistěn. Další podrobnosti na členské schůzi. vcelar.rajce.net/zocsv

Výročka včelařů v České Skalici

 

V polovině ledna 2012 se již tradičně konalo setkání členů ZO ČSV o.s. Česká Skalice na výroční schůzi. Cílem bylo zhodnocení celoroční bohaté práce. Z celkové členské základny 74 včelařů se prakticky zúčastnila většina, Bez nadsázky lze říci, že tato včelařská organizace je stále činná. Českoskaličtí, včetně spádových okolních obcí chovají 833 kmenových včelstev. Je to o plných 274 méně v důsledku poklesu stavů v ZD Dolany, které svůj chov převedlo na soukromé včelaře mimo obvod organizace v České Skalici. Dle jednatele českoskalické organizace Bronislava Prokopa vyplývá skutečnost, že další chov včelstev nelze podnikat bez vydatné podpory Města Česká Skalice v rámci grantových programů a výrazného grantového programu 11ZPD06 – 005 Krajského úřadu v Hradci Králové. Tím dojde do letošního listopadu k pořízení nových úlů za spoluúčasti s jednotlivých zapojených včelařů. Kladně byla zhodnocena i spolupráce s dalšími spolky. Nadále se počítá s nezbytnou prevencí zdravotního stavu včelstev, zkušeností na vzájemných návštěvách u včelařů v jiných regionech. Padla zde i neradostná skutečnost, týkající se nárůstu kriminálních činů ve včelařských objektech (vloupání, krádeže …atd. ). Dalším bodem výroční schůze bylo ukončení aktivní činnosti a chovu včelstev, zasloužilého českoskalického včelaře, emeritního učitele místní základní školy, pana Josefa Tučka. Od roku 1964 se nepřetržitě věnoval včelaření a vychoval řadu velmi dobrých včelařů. Dnes 81. letý, stále svěží říká, že starat se o včelstvo je nádherná věc. Dá to práci a mezi mládeží je o tuto činnost zájem. Je proto nutné toto podchytit a dnešní moderní způsoby včelaření to umožňují. Za dlouholetou příkladnou práci a činnost mu jménem všech poděkoval předseda ZO ČSV o.s. Česká Skalice – Ing. Jiří Valtera (na snímku vpravo). Poděkování přijal i od Ing. Jana Voborníka (na snímku vlevo) z Okresní organizace Českého svazu včelařů v Náchodě, který byl hostem výroční členské schůze.

Text a foto Ivan Vávra

 

Zdroj: https://www.novinyecho.cz/echo/echo_5_2012_CZ.pdf     VCS_v_CS.pdf (525,5 kB)

 

 

 

 

Grant 2011

1. 2. 2012 Proběhla druhá dodávka úlů z VP Jěštěd několik fotografijí zde:  vcelar.rajce.idnes.cz/Grant_2011#Prebirani_novych_ulu_01.jpg

VP Jěštěd také daroval jeden úl na ples OO v Náchodě vcelar.rajce.idnes.cz/Grant_2011#Cena_VP_pro_ples_v_Nachode_9.3._2012.jpg

VČS ZO ČSV ČESKÁ SKALICE

Grant

Dnes 21. 12. 2011 v pravé poledne přivezli první dodávku úlů. Jak paní Pecháčková z VP Ještěd  slíbila, že první dodávka bude tak abychom si úly mohli dát po stromeček . Tak je to skutečnost a my máme velkou radost, že sliby se mají plnit o vánocích. Předání proběhlo bez problémů, ke spokojenosti všech zúčastněných. Děkujeme za ten to pěkný dárek. Několik fotek od přítele Valtery. vcelar.rajce.net/Grant_2011

Napsali o nás v regionálních denících Deník a Echo

 

Pěkné zhodnocení pečení perníčků. Ti co přišli na poslední schůzi měli možnost i ochutnat perníčky od přítelkyně Pácaltové.

 

 

 

Medové pečivo u včelařů

Pečení perníků přináší radost, je voňavé a krásné, někteří si vánoce bez perníčků nedovedou ani představit. Vánoce jsou skoro „ za dveřmi „ a tak včelaři ZO ČSV o.s. Česká Skalice zorganizovali v prostorách místní klubovny zahrádkářů kurz pečení medových perníků. Pozvali si paní Kateřinu Zavackou z Potštejna, která má dle jejich slov vystudovaný obor včelař v Nasavrkách a na úkor tohoto kurzu je vedená jako učitelka zpracování medu v kuchyni.

Sice má svůj „tajný recept„ na chutný perník, ale k českoskalickým včelařům přijela pochopitelně již s jiným receptem.

Předem připravené těsto (neboť prý „ čím starší, tím lepší„) si 17 účastnic kurzu ještě dodělalo a přítomní muži – včelaři se pak starali o pečící trouby, hotové pečivo poté natírali a třídili dle pokynů na stoly. Byla zde opravdová dělba práce. Zdobení upečených perníků bylo v režii žen, ale rovněž i jednoho mladíka, který zde dokázal svojí šikovnost a nápaditost.

Dle zúčastněné Mgr. Běly Hejzlarové již cca před 50 lety byl v České Skalici založen kroužek výrobků z medu. Tehdy

jej vedla paní Eliška Reslová, manželka místního včelaře.

Takže je zde návaznost na tradici, která zde existovala.

Závěr tohoto kurzu byl ve znamení hodnocení vyzdobených perníků, včetně ochutnávky vlastního medu a medoviny,

pro porovnání s ostatními členy Českoskalické včelařské organizace.

Text a foto Ivan Vávra

 

www.novinyecho.cz/echo/echo_35_2011_CZ.pdf

Foto z kuzru pečení medového pečiva. Paní učitelka Kateřina Zavacká nás naučila jak zadělávat těsto, vyválet, vykrájet a upéct.   A je ozdobeno od rána do večera, ale stálo to zato. Odnesli jsme si spoustu krásných voňavých perníčků.  Děkujeme paní Kateřině Zavacké, že nás naučila a zdokolalila v pečení a zdobení perníčků. vcelar.rajce.net/Medove_pecivo

 

Článek na internetovém deníku  iDNES.cz/Hradecký kraj o kroužku v dětském domově vedeném naším členem Lokvencem

 

 
 

V dětském domově v Orlických horách vyrůstají mladí včelaři

18. září 2011 15:15
Chlapci z Dětského domova v Sedloňově v Orlických horách chtějí pomáhat přírodě a dali se na včelaření. Vzorem jim je jejich vychovatel, sám zapálený včelař. Přihlásili se do projektu Bav se a pomáhej a na svůj koníček získali grant.
V Dětském domově  v Sedloňově v Orlických horách letos pomocí grantu založili
Letos mladí včelaři léčí a zakrmují včely cukerným roztokem. Příští rok se mohou těšit na med. | foto: Dětský domov Sedloňov

Zatím si děti na zahradu domova umístily dva úly. Jejich cílem je nejen péče o včely, získávání medu a dalších produktů, ale i udržení rovnováhy v přírodě. Včelstev totiž celosvětově neustále ubývá.

Čtyři chlapce ve věku od 16 do 19 let ke včelaření přivedl jejich vychovatel Jiří Lokvenc, který je sám zapáleným včelařem.

"Našemu panu řediteli se moje včelařské aktivity líbily a řekl mi, ať se zeptám dětí, jestli by o včelaření měly zájem. Přihlásili se tři chlapci, kteří se jeli ke mně podívat na včelstva. Potom jsme se rozhodli, že se pokusíme získat grant," líčí Lokvenc.

Se včelařením nakonec začali čtyři chlapci, zájem by měl i pátý, který je ale bohužel alergik. "Pomáhá nám proto alespoň s technickým zázemím, vyrábí třeba rámečky. Ke včelám nejde," říká vychovatel.

Chlapci se o včely starají pod jeho dohledem a k úlům chodí společně. Přihlásili se do projektu Bav se a pomáhej s Oriflame. Se svým nápadem uspěli a do začátku získali finanční podporu od Nadace Terezy Maxové.

Bav se a pomáhej

Projekt Bav se a pomáhej Nadace Terezy Maxové podporuje záslužné iniciativy dětí z dětských domovů v České republice. "Projekt umožňuje mladým lidem z dětských domovů uskutečnit zajímavé nápady prospěšné jejich blízkému okolí. Podporuje jejich dobrovolnickou činnost a propojuje je s místní komunitou. Dává jim příležitost ukázat, že i oni dokáží pomoci, ne jen pomoc přijímat," říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Spolu dětem Naďa Dittmannová.

Projekt běží až do listopadu, chlapci ale plánují ve včelaření dál pokračovat. "Začali jsme tím, že se chlapci přihlásili do Českého svazu včelařů v České Skalici, pořídili jsme potřebnou literaturu a začali získávat informace. Kluci si sami vyrobili základy pod úly, následoval nákup pomůcek a úlů. Po výrobě rámečků jsme zakoupili včelstva. V současné době včely léčíme a zakrmujeme cukerným roztokem. V zimním obdobím budeme vyrábět rámečky na příští rok," plánuje Lokvenc.

Med bude až příští rok

Na med si musejí počkat až do příštího roku. Kromě něj chtějí Sedloňovští v budoucnosti vyrábět svíčky ze včelího vosku, propolisové masti a péct perníčky z vlastního medu.

Chlapci začali včely léčit koncem června a o prázdninách je chodili kontrolovat. Nejvíc práce je čeká na jaře. Dokonce si sami vymysleli i uspořádání týdenního včelařského tábora.

"Byli jsme se podívat u včelařky Gabrielové, která nám udělala nádhernou přednášku, pustila nám zajímavý dokument o včelách, ukázala nám své úly, vysvětlila spoustu zajímavých věcí a dala okoštovat svůj lahodný med," říká Lokvenc.

Aktivitu Sedloňovských podporuje i včelařský svaz. "Včelařů je totiž málo a většinou jsou to už starší lidé. Na svazu jsou proto rádi, že se o tento koníček zajímají mladí," vysvětluje Lokvenc.